Rekrutacja styczeń 2025
10 Listopad 2024
ul. Łukasińskiego 20, 37-700 Przemyśl
Nasza szkoła wzięła udział w organizowanej przez MEN ogólnopolskiej akcji „ Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Zdecydowaliśmy się na upamiętnienie lokalnej, związanej z Przemyślem postaci – dr Heleny Deutsch, psychoanalityczki.
Helena Deutsch pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej z Przemyśla. Urodziła się w 1884 r. jako czwarte dziecko prawnika Wilhelma Rosenbachai Reginy z domu Fass. Studiowała medycynę w Wiedniu i Monachium. Rozprawę doktorską obroniła w 1912 roku na Uniwersytecie Wiedeńskim. W tym samym roku poślubiła lekarza FelixaDeutscha i podjęła pracę na stanowisku asystenta w Uniwersyteckiej Klinice Psychiatrycznej w Wiedniu. W 1917 roku na świat przyszedł jej syn Martin. Deutsch przeżywała w związku z ciążą oraz świadomością własnego losu kobiety konflikty, którym próbowała zaradzić, udając się w 1918 roku na psychoanalizę do Sigmunda Freuda, który jednak przerwał terapię, nie mógł bowiem dostrzec żadnych objawów nerwicy.
Jako uczennica i współpracownica Freuda, a od 1918 roku jako członkini Wiedeńskiego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego, HeleneDeutsch była pierwszą kobietą, która w bardziej intensywny sposób zajmowała się „psychologią kobiecą”. W 1923 roku przeprowadziła się do Berlina, gdzie kontynuowała edukację i przeszła analizę szkoleniową u Karla Abrahama. W roku 1935 rodzina Deutschów uciekła z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. HeleneDeutsch do śmierci mieszkała w Cambridge, gdzie pracowała jako renomowana psychoanalityczka. Jej najważniejsze dzieło to „Psychologia kobiety” wydane w latach 1944-45,które oparła zarówno na obserwacjach klinicznych, jak i własnych doświadczeniach. W 1973 roku ukazała się jej autobiografia Confrontations with myself, w której podkreślała swoje bliskie związki z miastem swojego dzieciństwa